Jak użyć funkcji Dynamic Zoom w Davinci Resolve?

Dynamic Zoom to funkcja, która bardzo upraszcza przybliżanie i oddalanie klipów wideo. Docenimy ją szczególnie, gdy mamy wideo pocięte na krótkie fragmenty i musimy dodać zoom do wielu z nich. Nie trzeba się wtedy bawić w układanie klatek kluczowych na osi czasu. Dynamic Zoom sprawia, że wideo powoli przybliża się lub oddala przez cały czas trwania. Efekt jest popularny wśród Youtuberów, aby dodać ruchu do gameplay'ów lub filmików typu talking head.

1. Przejdź do zakładki Edit

Wszelkie przekształcenia geometryczne wideo wykonuje się w zakładce edit. Przełącz się na nią przyciskiem na pasku u dołu ekranu.

Zakładka Edit

2. Przytnij wideo przeznaczone do zoomowania

Dynamic Zoom obejmuje zawsze cały klip, który wybierzesz. Nie ma możliwości wybrania czasu początku i końca zoomu.

Potnij wideo w miejscach, gdzie ma się zacząć i zakończyć zoomowanie. Na poniższej ilustracji środkowy fragment jest tym, na który chcę nałożyć Dynamic Zoom. Pocięcie wideo to jedyny sposób ustalenia ram czasowych tego efektu.

Pocięcie wideo na osi czasu

3. Aktywuj Dynamic Zoom

Jeśli ustawienia przedstawione na obrazku poniżej, nie są u ciebie widoczne, otwórz boczny panel Inspector, a w nim pierwszą zakładkę Video.

Dynamic Zoom jest domyślnie wyłączony, jest to jedyny biały przełącznik otoczony czerwonymi. Aktywuj go. Efekt aktywuje się dla klipu, który zaznaczyłeś na osi czasu.

Przełącznik do aktywacji Dynamic Zoomu

4. Wybór rodzaju wygładzania

Domyślnie Dynamic Zoom jest w trybie linearnym. Oznacza to jednostajną szybkość zoomu w całym okresie. Oprócz Linear, do wyboru są jeszcze trzy opcje z wygładzaniem ruchu.

Ease in to łagodny start. Zoomowanie zaczyna się powoli i stopniowo przyspiesza.

Ease out to łagodne zakończenie. Zoomowanie zaczyna się od szybkiego i zwalnia na koniec.

Ease in and out zaczyna powoli, najszybciej zoomuje pośrodku czasu trwania, by znowu spowolnić na koniec.

Dynamic Zoom może służyć zarówno do przybliżania albo oddalania obrazu. Domyślnie przybliża. Pod listą znajduje się przycisk Swap do odwrócenia kierunku zoomowania. Kliknij go, jeśli Dynamic Zoom ma oddalać.

Rodzaje wygładzania szybkości Dynamic Zoomu

5. Włącz podgląd ramek zoomu

Rozwiń listę pod odtwarzaczem wideo i wybierz z niej Dynamic Zoom.

Aktywacja podglądu ramek nałożonych na wideo

6. Edytuj miejsce początkowe i końcowe

Na ekranie pojawiły dwie ramki - zielona i czerwona. Zielona zaznacza obszar, który będzie widoczny na początku zoomowania. Czerwona to obszar docelowy, na którym zoomowanie się zakończy.

Możesz przesuwać i zmieniać rozmiar ramek, aby ustalić, jak zadziała Dynamic Zoom. Gdy odsuniesz ramkę od środka obrazu, pokaże się przerywana linia, która ilustruje jej odsunięcie. Jest to wektor translacji. W trakcie zoomowania, obraz przesunie się o ten wektor, aby dopasować się do końcowej ramki.

Przesuwanie ramek ustalających początek i koniec zoomowania

Jeśli potrzebujesz bardziej precyzyjnego skalowania obrazu, Dynamic Zoom się nie przyda. Wtedy musisz wpisać wartości liczbowe zoomu w sekcji Transform i rozmieścić klatki kluczowe na osi czasu. Precyzyjne zoomowanie opisano w tej instrukcji.