Jak usunąć szumy z filmu w Davinci Resolve
Davinci Resolve posiada narzędzie do usuwania szumów dwiema metodami - Temporal i Spatial. Temporal porównuje, jak wygląda ten sam piksel na kilku kolejnych klatkach. Spatial porównuje piksel z sąsiednimi pikselami na tej samej klatce. Obie metody są dostępne niestety tylko w płatnej wersji Studio. Posiadając darmową wersję, możemy podejrzeć jak działa ta funkcja, ale na wyjściowy obraz zostanie nałożony potężny znak wodny.
1. Lokalizacja narzędzia Noise Reduction
Przejdź do zakładki Color z dolnego paska, a następnie kliknij ikonę pejzażu z trzema kreskami na lewym panelu. Lokalizacje przycisków zostały zaznaczone czerwonymi strzałkami na poniższej ilustracji.
2. Liczba klatek dla Temporal NR
Ustal liczbę klatek, na ilu ma być porównywany obraz na potrzeby narzędzia Temporal NR. Zero wyłącza redukcję szumów. Algorytm porównuje, jak wygląda każdy piksel na kilku sąsiednich klatkach i jeśli na jednej z nich występuje znaczne odchylenie barwy względem pozostałych klatek, określa ten piksel jako szum i uśrednia jego wartość wzglem sąsiednich klatek.
3. Wybierz siłę redukcji szumów
Za pomocą parametrów Luma i Chroma określ, jak silna ma być redukcja szumów. Wartości 0 wyłączają redukcję. Luma określa odchylenie luminancji (czyli jasności) piksela, a chroma odchylenie barwy. Im większe wartości, tym mniejsze odchylenia będą tolerowane i będą bardziej uśredniane do wartości sąsiednich klatek. Większe wartości sprawiają, że obraz staje się rozmyty.
Parametr Blend służy do wyboru stopnia mieszania obrazu z usuniętymi szumami z obrazem oryginalnym. Jego wartość określa, jak duża będzie domieszka oryginalnego obrazu. Przykładowo wartość 0 oznacza, że widoczny będzie wyłącznie obraz po zastosowaniu redukcji szumów. Wartość 100 to sam obraz oryginalny, czyli tak jakby redukcja szumów nigdy nie została zastosowana. Obrazy są mieszane poprzez nałożenie na siebie dwóch warstw i określenie przezroczystości warstwy wyższej.
4. Wybierz parametry Spatial NR
Spatial NR to obszarowe usuwanie szumów. Wyłapuje ono piksele, których jasność lub barwa są znacząco odchylone od pikseli znajdujących się dookoła. Parametr Radius określa, jak duży obszar pikseli ma być porównywany.
Efekt zaczyna być widoczny po zwiększeniu wartości Luma i Chroma, aby były większe niż zero. Rezultat efektu Spatial NR dla widzów zmontowanego filmu będzie podobny do rozmycia obrazu. Im większe wartości Luma i Chroma, tym to rozmycie będzie mocniejsze. Niestety nie da się zachować pełnej ostrości obrazu, gdy chcemy się z niego pozbyć szumów konwencjonalnymi algorytmami. Dopiero sztuczna inteligencja pozwoli usuwać szumy bez rozmycia.
Zawsze najlepszym sposobem, aby wideo nie miało szumów, jest porządne oświetlenie kadru oraz nagrywanie z niskim ISO.