Jak stabilizować wideo w Davinci Resolve?
Trzęsące się wideo wygląda nieprofesjonalnie, a jego dłuższe oglądanie jest nieprzyjemne dla widzów. Jeśli montujesz w Davinci Resolve, możesz skorzystać z efektu Stabilization, aby pozbyć się niechcianych wstrząsów. Z tego poradnika dowiesz się, jak prawidłowo go używać.
1. Wybór rodzaju i parametrów stabilizacji
Przejdź do zakładki Edit na dolnym pasku.
Jeśli ustawienia przedstawione na obrazku poniżej, nie są u ciebie widoczne, otwórz boczny panel Inspector, a w nim pierwszą zakładkę Video. Zjedź scrollem na sam dół.
Rozwiń sekcję Stabilization. Efekt powinien być domyślnie włączony (czerwony przełącznik).
Na liście Mode możemy wybrać jeden z trzech rodzajów stabilizacji.
Perspective - w celu stabilizacji zostanie zastosowany najszerszy zbiór przekształceń geometrycznych. Obejmuje zniekształcenie perspektywy, obrót, skalowanie, przesuwanie.
Manipulacja płaszczyną perspektywy, którą wykonuje Davinci, czasami wygląda sztucznie, co zdradza widzom, że obraz był stabilizowany w post-produkcji. Objawia się to falowaniem obrazu.
Mimo, że ten tryb ma największe możliwości redukowania drgań, nie zawsze jest najlepszy.
Similarity - dokonuje stabilizacji za pomocą obracania, skalowania i przesuwania obrazu.
Translation - stabilizuje za pomocą samej translacji, czyli przesuwania obrazu w osiach X i Y. Ten tryb najsłabiej wyrównuje drgania, ale za to daje najbardziej realistyczny ruch kamery.
Zaznacz checkbox Camera Lock gdy oczekujesz, żeby na końcowym filmie kamera w ogóle się nie ruszała. Nie da się osiągnąć tego rezultatu, jeśli stabilizujesz film nagrywany z ręki - wtedy lepiej zostaw puste pole. Opłaca się zaznaczyć to pole tylko wtedy, gdy film był nagrywany ze statywu na długiej ogniskowej i podmuchy wiatru lekko zatrzęsły kamerą.
Checkbox Zoom określa, czy wideo zostanie przybliżone po stabilizacji, aby ukryć czarne paski dookoła. Zazwyczaj powinien pozostać zaznaczony.
Suwakiem Cropping Ratio określisz, na jak dużo obcięcia brzegów filmu możesz sobie pozwolić.
Suwak Smooth określa, jak bardzo wygładzony ma być ruch dzięki stabilizacji.
Suwak Strength określa, jak dużo stabilizacji nałożyć na wideo. Wartość 1 oznacza, że na wideo zostanie nałożona pełna obliczona stabilizacja. Wartość 0 oznacza, że żadnej stabilizacji nie będzie - wszystkie przekształcenia zostaną pomnożone razy 0.
Przykład:
Działanie tego parametru najprościej wyjaśnić na translacji. Z analizy wideo wyszło, że w pewnym momencie należy przesunąć obraz w prawo o 100 pikseli. Byłoby to optymalne przesunięcie, aby najbardziej zredukować trzęsienie. Wartość przesunięcia jest mnożona przez parametr Strength i takie przesunięcie jest aplikowane na wideo. Przykładowo przy Strength = 0.4, obraz zostanie przesunięty w prawo o 40 pikseli.
2. Rozpocznij stabilizację
Po wybraniu parametrów, kliknij przycisk Stabilize. Davinci Resolve rozpocznie analizowanie ruchu kamery w filmie pod kątem drgań. Jest to proces złożony obliczeniowo. Czas wykonania będzie zależał od mocy obliczeniowej twojego procesora i karty graficznej oraz długości filmu, który zaznaczyłeś do stabilizacji. Zazwyczaj zdążysz w tym czasie zaparzyć sobie herbatę.
Co gdy wyłączymy checkbox Zoom?
Jeśli zrezygnujesz z przybliżenia wideo po stabilizacji, obraz będzie otoczony czarnymi ramkami, których wymiary cały czas będą się zmieniały. Nie jest to pożądany efekt w filmie, który publikujesz na Youtube. Może za to być ciekawostką, aby lepiej zrozumieć, jak działa stabilizacja. Obserwując przemieszczanie takiego wideo zobaczysz, jakie przekształcenia wykonał Davinci, aby ustabilizować drgania.