Jak zapisać film w formacie mp4 w Davinci Resolve?
Aby dostarczyć publiczności film, który zmontowałeś w Blackmagic Davinci Resolve, trzeba przejść przez wybór formatu i rendering. Najpowszechniejszy format dla gotowych filmów to mp4. Nadaje się do odtwarzania na dowolnym urządzeniu oraz przesyłania na social media. W tej instrukcji zostało wyjaśnione, jak prawidłowo przejść ten ostatni etap pracy nad filmem w Davinci Resolve i zapisać finalny rezultat w formacie mp4.
1. Zakładka Deliver
Po skończeniu całego montażu, przejdź do ostatniej zakładki z dolnego paska. Zakładka nosi nazwę Deliver i ma ikonę rakiety. W tej zakładce konfigurujemy wszelkie ustawienia eksportu końcowego pliku wideo.
2. Gotowe ustawienia zapisu
Davinci Resolve posiada szereg gotowych ustawień zapisu plików wideo. Wśród nich znajdują się ustawienia dostosowane do publikacji w serwisach Youtube, Vimeo i TikTok. Zaznaczone w nich parametry są zgodne z zaleceniami, jakie Youtube, Vimeo i TikTok podają w swojej dokumentacji. Dzięki ich zastosowaniu, filmy będą prezentowane w najlepszej możliwej jakości na tych platformach.
Jeśli planujesz swój film opublikować na Youtube, wybór predefiniowanego ustawienia powinien Ci wystarczyć. Nie musisz wtedy nic zmieniać, tylko dodać plik do kolejki eksportu. Davinci Resolve posiada kilka gotowców dla Youtube, dostosowanych do różnych rozdzielczości - Full HD, 1440p i 4K. Po wybraniu gotowego presetu, zamiast pełnej listy ustawień, jest widoczna skrócona lista. Znajdują się na niej tylko istotniejsza ustawienia, których opisy powinny być zrozumiałe dla osób średnio zaznajomionch z technikami enkodowania wideo.
Gdy swój film dostarczasz bezpośrednio do klienta na nośniku (jak na przykład filmy ślubne), wtedy dobrym początkiem może być wyjście od ustawień Custom Export. Dostajesz wtedy dostęp do szczegółowej listy ustawień, z której możesz prezycyjnie określić parametry filmu, jakich oczekuje twój klient. Niestety wśród tych ustawień są opcje, do których zrozumienia wymagana jest wiedza techniczna z zakresu algorytmów kodowania wideo. Montażysta wideo to zawód kreatywny, stąd montażystom może takiej wiedzy brakować.
3. Wybór formatu wideo
Rozszerzenie pliku, z jakim zostanie zapisany twój film, określa kontener wideo. Wewnątrz każdego kontenera jest możliwość zapisu w jednym z wielu kodeków obrazu oraz kodeków audio. Możliwość wyboru kodeków różni się pomiędzy poszczególnymi kontenerami. Zestaw, który najpewniej Ciebie interesuje, to kontener MP4, a wewnątrz niego kodek wideo H.264 i audio AAC.
Kontener MP4 wybierzesz z listy rozwijanej wskazanej strzałką na obrazku powyżej. Ten wybór sprawia, że finalny plik będzie miał pożądany przez ciebie format .mp4. Z listy poniżej wybierz kodek H.264. Jest on wspierany przez najwięcej urządzeń do odtwarzania. Nowszą alternatywą dla niego jest H.265, który przez szerokie problemy z licencjonowaniem, nie ma sprzętowego dekodowania w wielu powszechnie używanych procesorach i kartach graficznych. To oznacza, że na większości komputerów H.265 będzie się odtwarzał wolniej, bardziej obciążając procesor, zaś na innych urządzeniach w ogóle nie będzie można otworzyć takiego pliku. Audio w formacie AAC to domyślny wybór.
4. Dodanie wideo do kolejki renderingu
Po wybraniu wszystkich ustawień zgodnie z twoimi oczekiwaniami, czas dodać plik do kolejki renderowania. Kliknij przycisk Add to Render Queue znajdujący się poniżej ustawień. W tym momencie otworzy się systemowy dialog do wyboru lokalizacji zapisu oraz nazwy pliku. Zapamiętaj wybraną tu lokalizację, w przeciwnym razie nie znajdziesz, gdzie zapisał się twój film.
5. Rozpocznij rendering
Film został umieszczony w kolejce renderowania. Zawartość kolejki jest przedstawiona z prawej strony ekranu. Na jego kafelku została zapisana nazwa projektu, nazwa sekwencji, a poniżej, cieńszym tekstem - ścieżka do pliku, który ma zostać utworzony. Zrezygnować z renderingu możesz klikając przycisk x w prawym górnym rogu kafelka. Przycisk z ikoną ołówka pozwala powrócić do ustawień formatu.
Na tym etapie renderowanie jeszcze się nie rozpoczęło. Kliknij przycisk Render All, wskazany strzałką na obrazku, aby rozpocząć operację renderingu.
Rendering to proces wymagający złożonych obliczeń na procesorze oraz karcie graficznej. W zależności od tego, jak dużo efektów nałożyłeś na swój film, może trwać od kilkunastu minut, do wielu godzin. Procesor w tym czasie jest maksymalnie obciążony, stąd głośniejszy szum wentylatora.
Tak zapisany film możesz przesłać na Youtube lub inne media społecznościowe. Zapraszam do zapoznania się z pozostałymi poradnikami dostępnymi na stronie Streamchange.