Jak pobrać program do edycji wideo Davinci Resolve?

Blackmagic Davinci Resolve jest darmowym programem do edycji wideo. W ofercie jest także płatna wersja wzbogacona o dodatkowe funkcje, ale dla początkujących filmowców ta darmowa w zupełności wystarczy. Płatna wersja jest konieczna dopiero wtedy, gdy chcemy edytować wideo nagrane profesjonalnymi kamerami filmowymi. Ważne jest, aby pobierać ten program tylko z oficjalnej strony firmy Blackmagic. Skoro jest on tam darmowy, to naprawdę nie ma potrzeby szukać go na szemranych stronach i ryzykować, że będzie do niego dołączony jakiś malware.

1. Otwórz stronę Blackmagic

Oficjalna strona producenta, z której można za darmo pobrać Davini Resolve, znajduje się pod adresem www.blackmagicdesign.com/products/davinciresolve. Blackmagic to duże przedsiębiorstwo produkujące sprzęt filmowy i telewizyjny z siedzibą w Melbourne w Australii. Pobierając program z ich strony, można mieć całkowitą pewność co do jego bezpieczeństwa.

Nie szukajcie alternatywnych stron z programami do pobrania. Nigdy nie wiadomo, jakie śmieci dołączą do programu. Czasami są to reklamy, paski narzędzi do przeglądarek, czasami instalator zmieni wam ustawienia przeglądarki, a w skrajnych przypadkach może zainstalować dodatkowo program szpiegujący.

Na górze strony znajdziemy omówienie funkcji programu i zachwalanie jego popularności wśród filmowców z Hollywood. Zjeżdżając niżej, trafiamy na sekcję pokazaną na poniższej ilustracji. Widać tam dwie wersje - zwykłą oraz Studio. Zwykła jest darmowa i tą chcemy pobrać.

Strona firmy Blackmagic oferująca dwie wersje Davinci Resolve

2. Wybór wersji na twój system

Po kliknięciu czerwonego Pobierz, otwiera się okienko, na której widzimy liczne wersje tego programu. Na górze są wersje Public Beta. Są to najnowsze, ale jeszcze niedokończone wersje. Przeznaczone są do testowania, ale nie do pracy nad poważnymi filmami, bo są w nich jeszcze błędy.

Dolny rząd to wersje dokładnie przetestowane i gotowe do użycia. Nie ma w nich odczuwalnych błędów. Kliknij przycisk Mac OS X, Windows albo Linux w zależności od tego, jaki system jest zainstalowany na twoim komputerze.

W prawej kolumnie są wersje płatne, które nas nie interesują. Gdy kiedyś założysz firmę produkującą wideo i będziesz nagrywał dużymi kamerami, wtedy zakupisz sobie wersję Studio.

Okno wyboru wersji instalatora dopasowanej do systemu operacyjnego

3. Ankieta osobowa

Gdy wybrałeś już wersję pasującą na twój komputer, pozostaje jeszcze wypełnienie jednego formularza. Trzeba wypełnić wszystkie pola oznaczone gwiazdką, czyli te w lewej kolumnie. Prawa kolumna jest dla chętnych.

Nie ma tu sprawdzania poprawności danych. Formularz da się przejść, wpisując w większości pól losowe litery. W polu na telefon muszą być cyfry, a e-mail musi mieć odpowiedni format, czyli znak @ pośrodku.

Formularz do wypełnienia przed pobraniem

4. Pobieranie

Od razu po zatwierdzeniu formularza czerwonym przyciskiem Register & Download rozpoczyna się pobieranie. Instalator zajmuje nieco ponad dwa giga, więc nie używaj do tego celu internetu mobilnego z limitem transferu. Najbardziej odpowiedni tu będzie internet kablowy.

Postęp pobierania

5. Rozpakowanie folderu

Instalator pobiera się w folderze skompresowanym .zip

Żeby dało się go uruchomić, trzeba najpierw wyodrębnić zawartość folderu.

Wyodrębnienie zawartości folderu z instalatorem

6. Wybór komponentów i instalacja

Pierwszy etap instalatora to wybór komponentów. Ostatni na liście to sam program do montażu, jest domyślnie zaznaczony i nie da się go odznaczyć.

DaVinci Control Panels to sterownik do specjalnych klawiatur sprzedawanych przez Blackmagic, które ułatwiają montaż dzięki dodatkowym pokrętłom. Jeśli nie planujesz kupować takiej klawiatury, możesz odznaczyć to pole - sterownik nie będzie Ci potrzebny.

Blackmagic RAW Player to program do odtwarzania surowego wideo nagranego kamerami firmy Blackmagic. Będziesz go potrzebował, jeśli posiadasz jedną z takich kamer, na przykład popularną Blackmagic Pocket Cinema Camera 4K.

Fairlight Audio Accelerator Utility to sterownik do urządzenia Fairlight Audio Accelerator. Jest to karta rozszerzeń montowana na złączu PCI-Express, którą produkuje Blackmagic. Kosztuje około 5000 złotych i służy do przyspieszania obróbki dźwięku. Posiada procesor, który jest w stanie przetwarzać 2000 ścieżek audio jednocześnie. Jeśli nie zamierzasz kupować takiego urządzenia, sterownik nie będzie potrzebny.

Wybór składników instalacji

Kolejne etapy instalacji są dość oczywiste i podobne jak przy instalacji innych programów. Wybieramy dysk na którym na zostać zainstalowany Davinci i czekamy, aż program się zainstaluje.

Gdy już posiadasz zainstalowany Davinci Resolve, trzeba nauczyć się w nim montować. Mogą Ci w tym pomóc inne darmowe poradniki dostępne w serwisie Streamchange.