Jak dodać tekst w Davinci Resolve

Od kiedy do Davinci Resolve został dołożony moduł Fusion, możesz tworzyć w nim zaawansowane animacje tekstu. Nie jest już do tego konieczny płatny Adobe After Effects. W tej instrukcji skupimy się jednak na prostym tekście nałożonym na obraz, jaki często dodaje się do filmików na Youtube, aby wyjaśnić kwestie wypowiadane przez prowadzącego.

1. Znajdź efekt Text

Przejdź do zakładki Edit. Po lewej stronie ekranu, gdzie domyślnie otwarty jest Media Pool, otwórz w jego miejsce panel Effects. Z listy kategorii wybierz Titles, a w niej Text. Jest to najprostszy efekt tekstowy. Jego ustawienie nie powinno stwarzać trudności nawet dla początkujących montażystów. Gdy potrzebujesz więcej opcji formatowania tekstu, wybierz znajdujący się niżej Text+.

Przejście do panelu Efekty, następnie do pozycji Titles

2. Przeciągnij Text na oś czasu

Aby dodać do filmu jeden z efektów znajdujących się na liście, trzeba go przeciągnąć na oś czasu. W ten sposób od razu ustalasz czas, kiedy ma się pojawić tekst. Przytnij go lub rozszerz, aby kończył się w odpowiednim momencie.

Przeciągnięcie tekstu na oś czasu

3. Wprowadzenie tekstu

W polu Rich Text w panelu Inspector po prawej stronie ekranu wprowadź treść tekstu, która ma znaleźć się na filmie. W polach poniżej wybierz krój czcionki, jej kolor, rozmiar i styl.

Wprowadzenie tekstu

4. Przesunięcie tekstu w docelowe miejsce

Tekst domyślnie znajduje się na środku ekranu. Za pomocą wartości Position umieść go w miejscu, które nie zasłania aktorów w filmie. Możesz go także przeciągać myszką na podglądzie wideo. Położenie można zmieniać w czasie zapisując klatki kluczowe.

Zmiana położenia tekstu

Lista Titles zawiera też teksty z gotowymi animacjami. Możesz je edytować oraz tworzyć własne animacje w zakładce Fusion.