Co to jest i jak wyłączyć Antimalware Service Executable

Systemy Windows 10 i 11 mają dołączony w zestawie antywirus Windows Security. Jest on kolejną wersją Windows Defendera, który był z nami od dziesięcioleci. Ten antywirus co pewien czas skanuje wszystkie pliki zapisane na dyskach w komputerze w poszukiwaniu malware'u. Ponieważ do przeskanowania jest wiele gigabajtów, a może nawet terabajty danych, to cała ta operacja wymaga znacznego obciążenia procesora.

Samo skanowanie plików przez Windows Security odbywa się w ramach procesu Antimalware Service Executable. Ten proces jest potrzebny do zapewnienia bezpieczeństwa twojego komputera i przeważnie nie warto go wyłączać. Bez niego, nie będziesz miał żadnej ochrony przed malwarem. Microsoft utrudnił jego wyłączenie, aby ktoś nieświadomy, chcąc zwolnić zasoby procesora, nie naraził się na ataki cyberprzestępców.

Gdy zainstalujesz na swoim komputerze oprogramowanie antywirusowe innego producenta, Windows Security wstrzyma swoje działanie dopóki inny antywirus będzie prawidłowo zabezpieczał twój komputer. Wróci dopiero, jak skończy Ci się subskrypcja innego antywirusa. Decydując się na dodatkowy antywirus, polecam unikać darmowych programów, ponieważ zdarzały się afery, gdzie wysyłały one pliki z komputera do wielkich korporacji i agencji rządowych. Nie ma nic za darmo - jeśli za instalację programu nie trzeba zapłacić pieniędzy, to oznacza, że musi on zarabiać w inny sposób. Poza tym, od czasów Windowsa 10, wbudowany antywirus Windows Security na tyle się rozwinął, że przeciętny darmowy program antywirusowy wcale nie jest odczuwalnie lepszy. Minęły już czasy, gdy Windows Defender był pośmiewiskiem i tematem memów.

Jeśli niestraszne Ci wirusy i nie chcesz mieć żadnych zabezpieczeń, bo na przykład potrzebujesz wyższej wydajności w grach, poniżej opisano dwa sposoby, jak znacząco ograniczyć użycie procesora przez Antimalware Service Executable. Prawdopodobnie wciąż będzie on widoczny na liście procesów w Menedżerze zadań, lecz będzie nieaktywny, z minimalnym użyciem pamięci RAM.

Wyłączenie skanowania w ustawieniach

  1. Otwórz menu start i wyszukaj Ochrona przed wirusami i zagrożeniami.

Wyszukiwanie ustawień ochrony przed wirusami w menu start

  1. Kliknij na Zarządzaj ustawieniami w sekcji Ustawienia ochrony przed wirusami i zagrożeniami.

Przycisk zarządzaj ustawieniami w oknie Zabezpieczeń Windows

  1. Wyłącz ochronę w czasie rzeczywistym. Po kliknięciu przełącznika zostaniesz zapytany o uprawnienia i potwierdzenie. Możesz także dezaktywować funkcje znajdujące się poniżej na liście, czyli Ochronę dostarczaną z chmury i Automatyczne przesyłanie próbek. Te dwie funkcje nie wpływają znacząco na obciążenie procesora, ale ich wyłączenie spodoba się osobom, które cenią sobie prywatność.

Przełącznik ochrony w czasie rzeczywistym

Dołożenie wpisu w rejestrze

  1. Wyszukaj edytor rejestru w menu start, wpisując regedit albo edytor rejestru.

Wyszukiwanie edytora rejestru w menu start

  1. Przejdź na samą górę drzewa folderów w rejestrze, zwiń wszystkie foldery, żeby Ci się nie myliły, rozwiń HKEY_LOCAL_MACHINE, a następnie znajdujący się wewnątrz SOFTWARE.

Rozwinięcie drzewa rejestru na pozycji Software

  1. W folderze SOFTWARE zjedź w dół do Policies, rozwiń go, pod nim rozwiń Microsoft. Będzie trzeba trochę poscrollować, bo lista bywa naprawdę długa, gdy masz na komputerze sporo zainstalowanych programów. Kliknij na folder Windows Defender. Nie rozwijaj jego podfolderów - interesujący nas wpis jest w samym Windows Defender. Kliknij prawym przyciskiem na pustą powierzchnię w prawej kolumnie, czyli pod wpisem Domyślna REG_SZ. W menu kontekstowym najedź kursorem na Nowy i kliknij Wartość DWORD (32 bitowa).

Dodawanie nowej wartości w rejestrze

  1. Na liście pojawi się nowa pozycja i od razu będzie miała zaznaczone pole tekstowe na nazwę. Nazwij nową wartość DisableAntiSpyware i naciśnij Enter. Kliknij na wpisaną nazwę prawym przyciskiem i z małego menu kontekstowego wybierz pierwszą pozycję, czyli Modyfikuj....

Tekst DisableAntiSpyware w polu tekstowym na nazwę nowej wartości

  1. W okienku edycji wartości dla wpisu DisableAntiSpyware wpisz wartość 1. Zapisz jedynkę klikając OK.

Pole tekstowe z wpisaną wartością 1

Nowy wpis w rejestrze zostanie odczytany przez system przy kolejnym uruchomieniu komputera.